default_mobilelogo

 

 • مریم منصوری نویسنده و کارگردان نمایش آخرین سفر که این روزها در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی روی صحنه است به ایران تئاتر گفت: قصه این نمایش یک داستان امروزی درباره زوج جوانی است که بعد از ۷ سال با هم به سفر می روند تا تصمیم بگیرند که آیا می توانند به زندگی مشترک ادامه بدهند یا خیر . آنها از قبل هتلی را رزرو کرده اند اما به طور عجیبی اسمشان از لیست خارج شده است و مجبور می شوند که به جای دیگری بروند که آدم ها از همه جای دنیا آنجا هستند.

  وی افزود: ویژگی داستان این است که در قصه های ایرانی عشاق به سفر می روند که به عشقشان برسند اما الان بسیاری از جوان ها به مهاجرت تن می دهند حتی به قیمت اینکه بسیاری از چیزها را از دست بدهند.گویی خاورمیانه همیشه در جنگ و خون و آتش بوده و سرزمین مغضوب شدگان است و آدم ها در غرب همیشه در امنیت و آرامش زندگی کرده اند. سطح اغواگری غرب به جایی رسیده که به هر قیمتی می خواهند از سرزمین مغضوب شدگان بروند .

  منصوری تصریح کرد: دغدغه من از نوشتن این متن دو پس زمینه اصلی در داستان است. یکی عشق که ازلی ترین و ابدی ترین اتفاق زندگی انسان است و دیگری مهاجرت.زمانی در کشور ما مهاجرت کم بود اما حالا در جامعه ایران به موضوعی کاملا طبیعی تبدیل شده است.

  منصوری درباره فضای نمایش آخرین سفر خاطر نشان کرد: فضا کاملا رئالیستی است، فقط در مواردی که شخصیت ها در التهاب روحی و روانی و حسی هستند ، از فضای واقعی خارج می شویم. سینا ییلاق بیگی نیز در طراحی دکور سعی کرده که به فضای یک هتل قدیمی برسد که به نوعی استعاره از برزخ در رابطه این زوج است.

  در نمایش آخرین سفر به نویسندگی و کارگردانی مریم منصوری (به ترتیب ورود) مهرنوش بلمه، محمد روشنی، مریم قلشخانی، فرهاد تفرشی، فرزانه سهیلی، جلال عیوضی، مریم امین زاده گوهری بازی می کنند.

  دیگر عوامل این نمایش طراح صحنه سینا ییلاق بیگی، طراح نور عابس خلقی، طراح پوستر و بروشور میثم خاوری، آهنگساز طنین احمدی، انتخاب افکت فرشاد آذرنیا، عکاس مازیار باقرپور، مدیر صحنه محمد حسن درباغی فرد، گروه ساخت دکور امیرحسین باباییان، احمد باباییان، محمد حسن درباغی فرد، دستیار کارگردان مریم امین زاده گوهری، ندا عزیزی هستند.

  آخرین سفر از سه‌شنبه ۲۷ مهر تا سه‌شنبه ۱۸ آبان ساعت ۱۸:۱۵ به مدت ۴۵ دقیقه در سالن بزرگ تالار مولوی روی صحنه می رود.

 

بازگشت به صفحه گفتگو و گزارش